Předchozí článek jsem uzavíral důležitým uvědoměním, že náš problém jsme si pravděpodobně způsobili sami, a proto bychom si mohli také sami pomoci. Vyšetření pro nás v té době bylo důležité, abychom mohli pojmenovat příčinu, ale lékařskou péči jsme si představovali trochu jinak.

Další dvě uvědomění, která přišla s větším časovým odstupem a prací s dalšími páry jsou: „Když se něco dlouho nedaří, vzniká tím prostor uvědomit si, jestli to, o co snažíte (v tomto případě počít dítě), také opravdu chcete.“ Rozhodně ho využijte! A prověřte svou připravenost a svá přání. Další uvědomění bych shrnul do slov: „A když to chceš a stejně se ti to nedaří, je potřeba něco změnit.“

Já za sebe mohu říct, že jsem tehdy uchopil víc změnu než skutečné procítění svojí životní situace a touhy počít dítě. A osud mi to jasně ukázal, ale o tom někdy příště.

Zastavení se v „honbě“ za dítětem na základě výsledků našich vyšetření nás přivedlo k hledání informací, které jsme na konzultaci nedostali.

Mužská plodnost?

Nejdřív jsem hledal informace o svém „problému“ a spermatu. Hned na začátku jsem se dozvěděl, že Oproti 50. létům minulého století došlo u mužů k výraznému snížení počtu spermií. Změnily se také referenční limity jednotlivých parametrů, které se u spermiogramu posuzují. V roce 1951 byla jako spodní hranice brána koncentrace 80 milionů spermií/ml, v roce 1964 se hranice snížila na polovinu. Od té doby následovalo opětovné snížení na 20 mil/ml a od roku 2010 je hranice na 15 mil/ml. To jsme to naším životní stylem dopracovali, co? A z tohoto počtu by měla být alespoň 4% spermií normálních. To jsou hodnoty, kterých bychom podle moderní medicíny měli při snaze počít dosahovat.

Jestli si vzpomeneš, moje hodnoty byly 102 mil/ml, na dnešní poměry výrazně nadprůměrná koncentrace, a 2% spermií normálního tvaru. To mi trochu zvedlo náladu. Čistě matematicky byl celkový počet mých zdravých spermií 2,04 mil./ml nad dnešní normou, která je 600 tis./ml (4% z 15 mil.). Tvoje hodnoty mohou být jiné, ale v podstatě na tom nezáleží. To důležité totiž teprve přijde.

V čem mohl být problém?

Když jsem zjistil, že spermie se vyvíjí 74 dnů a její vývoj je výrazně ovlivněn prostředím. Zejména okolní teplotou, začalo mi svítat. V té době jsem jezdil téměř denně do práce na kole. Občas jsem zašel do sauny a dopřál si teplou koupel. Nosil jsem spodní prádlo a kalhoty běžného střihu, ve kterých jsem seděl 8 hodin na kancelářské židli. Také jsme pili pražskou chlorovanou vodu. To byly asi největší „prohřešky“, které jsem na svém životním stylu shledal.

Na základě výsledků spermiogramu a mých zjištění bylo mým cílem vylepšit kvalitu, ne koncentraci spermií. Proto jsem se rozhodl podpořit vlastní plodnost omezením jízdy na kole, vynecháním sauny a teplých koupelí, zahozením spodního prádla. Navíc jsem si varlata občas ochladil studenou vodou a koupil jsem filtr na odstranění chloru z kohoutkové vody.

Čeho je možné dosáhnout?

Co se stalo za pouhých 47 dní? Nastala pro mě téměř neuvěřitelná změna. Najednou jsem měl 8% spermií normálního tvaru, což je při jejich koncentraci 85 mil/ml celkem 6,8 mil/ml zdravých spermií. Nárůst o 233%. Zásadně se zlepšila i jejich pohyblivost: 34% progresivních rychlých a 30% progresivních pomalých spermií. Dá se říct, že mé sperma se uzdravilo. Vím, že výrazného zlepšení může, možná za delší čas, dosáhnout každý muž.

Dospěl jsem k tomu zkoumáním všech možných aspektů plodnosti a života vůbec od výživy a pohyb přes emoce, vztahovou dynamiku a jejich uplatňováním v praxi. Poznatky epigenetiky ukazují, že naše prostředí a to, jak ho vnímáme naprosto zásadně ovlivňuje náš život a zdraví. Geny vůbec nejsou tak neměnné, jak nám a bohužel i lékařům ve škole tvrdili. A zásadní změny v genetické informaci člověka, byly pozorovány už po 8 hodinové meditaci.

Takže jestli se zrovna necítíš nebo ti vyšel špatně spermiogram, nevěš hlavu, dá se s tím rozhodně pracovat a samozřejmě prací na sobě zlepšuješ i výbavu, kterou předáš svému dítěti.

Jak jsem psal už v minulém článku. Početí se vždy týká obou partnerů a zapomenout rozhodně nejde ani na přicházející duši. Proto se při naší práci snažíme pracovat s vámi oběma, ať už na kurzu Počínáme, v rámci online programu Harmonizace života nejen před početím nebo v rámci individuálních konzultací.

O tom čím si prošla Gabča a kam nás naše rozhodnutí počít dítě dovedlo, zase v dalších článcích.