Na čem se obvykle táta podílí? Běžně býváme u početí :-), když jsme se pro něj předem rozhodli, máme z pozitivního těhotenského testu radost. Početí se svou ženou ještě někteří z nás oslaví, ale pak se většinou začneme věnovat každodenním povinnostem a prožití těhotenství a příprava na porod je hlavně na naší ženě. Někdy jsme pak přítomní na porodním sále, ale jen málokterý z nás má tušení, jak být své ženě a dítěti při porodu oporou. Často pak i první dny, u někoho týdny nebo dokonce měsíce hledáme cestu ke svému dítěti a někdy i k ženě. Je to velká škoda, protože tím přicházíme o spoustu radosti, lásky a společných chvil.

Proč se starat už v těhotenství a jak?

Řada výzkumů z oblastí epigenetiky, mikrobiologie i zjištění vývojové psychologie z posledních let potvrzují, jak důležité je pro pozdější vývoj dítěte období těhotenství, porodu a raného dětství. Žena v těhotenství dochází ke gynekologovi, může být také v péči porodní asistentky, duly nebo setry či kamarádky, ale pokud není její muž součástí této péče, promarní velkou příležitost připravit se na rodičovství a vytvořit si zdravý vztah se svým dítětem. Když se muž od začátku těhotenství zapojí do péče o svou ženu a miminko, prožívají vše společně, poznávají se více do hloubky a připravují se na novou roli rodičů. Tělo ženy prochází v těhotenství řadou změn, tělesných i hormonálních, ty se mohou projevovat ještě častějšími změnami nálad. Připravený partner může být své ženě oporou při všech těchto změnách. Když to dokáže, zároveň tím prospívá svému dítěti, protože to v bříšku prožívá vše s maminkou.

Dobře provedená masáž nohou, zad a bříška jsou skvělým prostředkem ke zmírnění bolesti namáhaných svalů a zároveň vedou k uvolnění, které je klíčem k přirozenému porodu bez komplikací. Pravidelná masáž pomůže s  porozuměním tělu i potřebám ženy a partnery sbližuje. V čase masáže je možné probírat i porodní přání ženy a postupně se tak připravovat na porod, kde by měl být muž své ženě oporou. Když je partner připravený na výkyvy nálad své ženy a je si vědomý toho, že miminko prožívá emoce spolu s maminkou, může reagovat jinak něž by reagoval za normální situace a náladu své ženě zlepšit.

Miminko v bříšku vnímá víc než si myslíme

Miminko už v bříšku moc dobře vnímá, co se kolem něj děje a kdo je původcem jakých pocitů. Jeden z účastníků našich kurzů nám vyprávěl o tom, jak chodil na doučování matematiky k těhotné mamince a často si tak spolu v příjemné atmosféře povídali. Tatínek miminka pracoval v zahraničí a doma příliš času netrávil. Po porodu když doučování pokračovalo, zklidňoval hlas doučovaného studenta miminko, na rozdíl od hlasu tatínka, který tuto schopnost neměl.

Obecně je možné říci, že každý příjemný čas, který spolu partneři v těhotenství tráví, prospívá také miminku a jeho budoucímu vztahu s tátou. Při práci s těhotnými jsme se zatím nesetkali s žádnou ženou, která by neocenila masáž od partnera.

Rozhodně se vyplatí věnovat vašemu dítěti čas, pozornost a lásku již v bříšku. Pokud víte jak na to, hurá do toho :-). Je to investice do vašeho partnerského vztahu i vztahu s dítětem, která se vám bude vracet po celý zbytek vašich životů

Nejste si jistí? Pro muže jsme vytvořili skupinu Muži v očekávání na Facebooku, kde se muž dočká podpory a rady nejen od nás. Můžete také přijet na některý z našich kurzů nebo se objednat na konzultaci.

Přejeme vám příjemné, radostné a láskyplné prožití těhotenství, porodu a šestinedělí.

Gabriela a David Kovářovi

Líbí se vám článek? Má podle vás smysl, aby podobné články vznikaly a aby se k tématům vztahu, těhotenství, porodu a rodičovství vyjadřovali ženy i muži, oba partneři? Podle nás ano a toto téma vnímáme jako své životní poslání. Přináší to s sebou celou řadu výzev mimo jiné i existenčních. Chceme, aby zkušenosti a informace, které přinášíme, byly co nejdostupnější a přitom potřebujeme uživit sebe i naše tři děti. Navíc oblast péče o těhotné ženy lze označit za tržně pokřivenou, protože se jí mimo zdravotnictví snad nikdy nevěnují oba partneři a tak podstatnější část příjmů rodiny je vytvářena jinde.
Podpořit nás můžete třeba tím, že přijdete na některou z našich přednášek nebo některý z kurzů, objednat se na konzultaci nebo není-li pro vás toto téma aktuální a přesto byste nás rádi podpořili. Můžete nám poslat jednorázový nebo pravidelný příspěvek na účet číslo 670100-2208111307/6210.