Jak muži přiblížit porod?
Asi jsi už slyšel, že porod jde do určité míry přirovnat k milování nebo jsi viděl kampaň za přirozený porod s Pavlem Liškou. Jaké jsou ale pocity, které může mít tvoje žena s porodem spojené? Jisté je, že intenzita jejího prožívání je většinou stonásobná oproti té tvojí. I tak si snad základní představu z tohoto textu uděláš. Osobní zkušenost s rozením jako muži nikdy mít nebudeme a právě proto podle mě stojí za to se o něj zajímat.
Chtěl by ses milovat před davem cizích lidí? Opravdu a to hned napoprvé? Vzpomeň si, jaké to tehdy bylo. Možná bys měl předem strach, že se ti vůbec nepostaví. A co by to s tebou dělalo, když by došlo na věc? Jsi takový exhibicionista? Nebo si představ, že by ti partnerka řekla, ať si s sebou radši vezmeš zkušenějšího kamaráda, aby ti poradil nebo tě dokonce vystřídal, kdyby ti to nešlo. A i kdybys chtěl poradit, chtěl by sis vybrat, kdo ti bude radit, ne? A co kdyby to byl první kdo jde kolem? A teď si uvědom, že nejde jen o tebe, ale že svou neobratností při milování můžeš své partnerce ublížit na těle i na duši. A vzhledem k naší představě o sexu vytvořené pornem a hollywoodskými filmy to není vůbec nereálné. Podobně nesmyslný obraz vytvářejí média i o porodech.
Žena to pak má s prvním porodem často ještě mnohem složitější. Nejen z médií, ale i od lékařů, z rodiny a od přátel se na ní valí zprávy o nebezpečnosti a bolestivosti přirozeného procesu, jakým je porod. Samozřejmě má také strach o vaše dítě i o sebe. Když si v takovém prostředí dokáže na porod udělat svůj vlastní názor a svědomitě se na něj v průběhu těhotenství připravuje, je její postoj hodný obdivu a podpory, ne zpochybňování.
Ale pojďme zpět k přiblížení pocitů ženy souvisejících s porodem muži. Jak by ses cítil napodruhé nebo napotřetí, když tvoje předchozí zkušenosti s přítomností a radami přihlížejících byly otřesné? Když ti minule někdo z přítomných diktoval v jaké poloze se máte milovat, nebo ti řekl, ať ho vytáhneš a udělal ti obřízku nebo jiný chirurgický zákrok (paralela k nástřihu hráze), či ti píchl do žíly testosteron (paralela umělého oxytocinu), protože tak to zaručeně půjde lépe. Pořád nic a chtěl bys tomu dát další šanci? Jasně, jsi chlap a pořádný drsňák, ale rodit bude tvoje žena a ženská psychika funguje jinak 😉 Asi takové zážitky si bohužel řada žen z českých porodnic odnáší. Jestli máš rád statistiku, můžeš si pustit přednášku Martina Nemravy o srovnání českých porodnic se zahraničními doporučeními a statistikami, ale nejdřív si dočti článek.
Pro přirozený a bezpečný průběh porodu jsou u zdravé ženy a miminka nejdůležitější teplo, ticho, temno, klid a pocity bezpečí, důvěry a soukromí. U každé ženy jsou tyto podmínky a pocity splněny jiným prostředím a proto je dobře mít širokou nabídku míst pro porod. Jako podporující partner by ses měl snažit zjistit, jaké prostředí a jací konkrétní lidé tyto podmínky pro tvou ženu splňují a zajistit jí je. V České republice si relativně svobodně můžete vybrat porodnici a rozhodně stojí za to jich několik předem objet a pobavit se s personálem o vašich porodních přáních a možnostech porodnice. Můžete si také vybrat mezi běžným porodem s následným pobytem v porodnici nebo ambulantním porodem. Vedle porodnice máte ještě možnost využít nově otevřené Centrum porodní asistence v nemocnici na Bulovce. Je zde příjemnější prostředí a na porod může dohlížet jen porodní asistentka (zaměstnankyně porodnice), což může zvýšit šanci na přirozený průběh porodu bez zbytečných zásahů, ale stále jste v nemocničním prostředí se všemi souvisejícími výhodami i nevýhodami. A tím oficiální možnosti asistovaného porodu (porodu s účastí osoby se zdravotnickým vzděláním) u nás končí.
Teď se vrátím k myšlence uvedené výše. Když přijedete do porodnice nebo porodního centra a předem jste si nevybrali a nezaplatili porodníka nebo v lepším případě porodní asistentku, bude vám radit a starat se o vás ten, kdo má zrovna službu. Možná ho uvidíte poprvé v životě a nikdo nebude řešit, jestli je vám sympatický, rozumíte si nebo vás jeho přítomnost stresuje a ohrožuje tím přirozený (fyziologický) průběh porodu a tím i pohodu a zdraví tvé partnerky a dítěte. Možná už se ti také stalo, že ti někdo svou radou nebo pomocí poskytnutou s dobrým úmyslem neprospěl. Šance, že se tak stane, stoupá, když danou osobu vidíš poprvé nebo podruhé a vlastně se neznáte. Lepší je ani nemyslet na nastavení systému našeho zdravotnictví, ve kterém se platí za úkony, ne za zdraví, pohodu nebo spokojenost klientů.
Další „možností“ je neasistovaný porod doma, který považuji za možnost jen pro pár, který je opravdu sehraný, schopný převzít plnou zodpovědnost a žena dokonale vnímá vlastní tělo i miminko.
A co možnosti běžné ve vyspělém světě, kterými jsou porodní domy a asistovaný domácí porod? V ČR jsou tyto alternativy bohužel nedostupné nebo nelegální. Žádný porodní dům není otevřený a komunitní porodní asistentky riskují svou přítomností u porodu vysokou pokutu. Při hledání vhodného místa pro porod se ale naštěstí můžete podívat i za hranice a zdravotní pojišťovna je povinná vám zdravotní péči uhradit, nebude to ale hned a možná ani úplně jednoduché a vy budete muset péči na místě uhradit. Pokud ale chceš jako muž po své ženě kompromis mezi porodem doma a v porodnici, tak za ten bych považoval porodní centrum nebo porodní dům a ani v těch se žena nemusí cítit bezpečně, podporovaně a s dostatečným soukromím. Podpořit vznik porodních domů a center můžete v rámci kampaní Ať Stojí! a Ať Žijí!.
A proč vlastně stát o přirozený porod? Přínosy pro maminku i dítě jsou na další články, ale těch je možné najít dost. Já tady zmíním třeba jen, že u ženy podpoří ženství a mateřské pudy a pro dítě, je to nejlepší možný vstup do světa mimo dělohu. Schopnost přirozeně porodit zůstává otisknuta v jeho genech a zážitek, že to s maminkou a někdy i s tatínkem zvládli tvoří jeho základní životní vzorec.
Rozhodně se vyplatí do přípravy na porod, výběru místa porodu, včetně odsouhlasení porodních přání, i do porodu samotného investovat čas i peníze. Je to investice do vás, vašeho partnerského vztahu i vztahu s dítětem, která se vám bude vracet po celý zbytek vašich životů.
Máš další otázky? Můžeš se poradit ve skupině Muži v očekávání na Facebooku přijet s partnerkou na některý z našich kurzů nebo se můžeme domluvit na konzultaci.
Přeji ti ať jsi své ženě a dítěti oporou.
David
Líbí se vám článek? Má podle vás smysl, aby podobné články vznikaly a aby se k tématům vztahu, těhotenství, porodu a rodičovství vyjadřovali ženy i muži, oba partneři? Podle nás ano a toto téma vnímáme jako své životní poslání. Přináší to s sebou celou řadu výzev mimo jiné i existenčních. Chceme, aby zkušenosti a informace, které přinášíme, byly co nejdostupnější a přitom potřebujeme uživit sebe i naše tři děti. Navíc oblast péče o těhotné ženy lze označit za tržně pokřivenou, protože se jí mimo zdravotnictví snad nikdy nevěnují oba partneři a tak podstatnější část příjmů rodiny je vytvářena jinde.
Podpořit nás můžete třeba tím, že přijdete na některou z našich přednášek nebo některý z kurzů, objednat se na konzultaci nebo není-li pro vás toto téma aktuální a přesto byste nás rádi podpořili. Můžete nám poslat jednorázový nebo pravidelný příspěvek na účet číslo 670100-2208111307/6210.